niedziela, 21 maja 2017

przepisy


 Skopiowane z facebooka przepisy na dania wg Dąbrowskiej

Sałatki, surówki:
1. kapusta pekińska, pomidor, ogórek świeży i kiszony, zioła
2. pomidor, kawałek papryki, cebulka, ogórek małosolny, zioła, sok z cytryny
3. kapusta pekińska, 1/4 grejpfruta , cytryna
4. korzeń selera, marchew, jabłko, ocet jabłkowy
5. sałata, pomidor, cebula
6. dynia, jabłko, czarna porzeczka, cytryna
7. biała rzodkiew, jabłko
8. brokuł, ogórek kiszony, czosnek
9. kalafior, ogórek kiszony, cebula, koperek
10. pomidor, ogórek zielony, ogórek kiszony, papryka słodka, papryczka chili, natka pietruszki, szczypiorek, jarmuż, kapusta pekińska, świeża bazylia i kolendra
11. marchew, jabłko, korzeń selera, świeża kolendra skropione cytryną i podane na liściu kapusty pekińskiej
12. czarna rzepa, marchew, jabłko i natka pietruszki
13. tarty burak, tarte jabłko, do tego natka pietruszki i ocet jabłkowy
14. starty gotowany burak, do tego starty ogórek kiszony
15. marchew, jabłko, biała rzodkiew
16. marchew, seler, czarna rzepa
17. rukola, pomidorki koktajlowe, kiszony ogórek, rzodkiewka
18. kapusta pekińska, szczypiorek, pomidory, surowy ogórek, papryka
19. czerwona kapusta z jabłkiem lub grejpfrutem
20. kiszona kapusta, marchew, cebula i jabłko
21. czerwona kapusta i czosnek
22. czerwona kapusta, por, jabłko
23. biała rzodkiew, ogórek kiszony, jabłko .
24. drobno starta marchew i seler, do tego sok z cytryny, pieprz sol.
25. tarta marchew z papryka czerwona
26. drobno poszatkowana kapusta, koperek, marchew, jabłko, cienko krojona papryka, starty seler, por cienko krojony, cebulka, zioła, przyprawy do smaku
27. z czerwonej kapusty,sparzonej z cebulką ,trochę marchewki, jabłko
28. kapusta kiszona z tartym jabłkiem, koperkiem, pieprzem i chrzanem
29. cukinia tarta, marchew tarta, pietruszka tarta, seler, pieprz, odrobina czosnku i chrzan
30. ugotowana marchewka, seler, pietruszka, pomidorki koktajlowe, 3 małe ogórki kiszone
Koktajle, soki, musy:
1. burak, seler, jabłko, marchewka, cytryna, imbir
2. jabłko, marchew, seler
3. marchew, burak, pietruszka, seler, jabłko
4. ogórek, jabłko, garść szpinaku, trochę pietruszki, cytryna i kawałeczek imbiru
5. ogórki, jabłka, cytryna, imbir, pietruszka i szpinak
6. zielona pietruszka i seler naciowy
7. jabłko, rabarbar, marchewka
8. burak, marchewka, jabłko
9. marchewka, jabłka, cytryna i imbir
10. ogórek, jabłka, cytryna i imbir
11. marchew, seler naciowy, por, papryka, pomidor i przyprawy
12. marchew, jabłko, ogórek, nać selera
13. marchew, jabłka, cytryna (w całości ze sparzoną skórką), grejpfrut,
14. marchew, jabłko, seler, burak, cytryna, imbir
Zupy:
1. pomidorowa: dużą ilość marchewki zalać wodą, dodać suszone warzywa, całe gałązki kopru, kilka listków lubczyku, puszkę pomidorów i/lub przecier pomidorowy. Zupę przyprawić solą i posypać obficie koperkiem.
2. z cukinii: cukinię pokroić w plastry, udusić w odrobinie wody, dodać cebulę i czosnek. Podsmażyć. Do ugotowanej włoszczyzny, wrzucić cukinię. Zblendować wszystko do uzyskania pożądanej konsystencji. Doprawić.
3. marchewkowo-imbirowa: ugotować bulion z warzyw, wyjąć włoszczyznę zostawiając tylko marchewki, dodać imbir, przyprawy i wszystko zmiksować blenderem.
4. barszcz: pokrojona kapusta w piórka, marchewka, pietruszka i por w talarki, seler w kostkę, buraki w słupki. Gotować do miękkości z solą, zielem angielskim, liściem laurowym. można dodać pokrojony 1 pomidor obrany ze skórki. Wcisnąć ząbek lub 2 czosnku. Doprawić do smaku zakwasem buraczanym, mocno podgrzać (nie zagotowywać, bo barszcz straci kolor). Można również zakwaszać barszcz sokiem z cytryny
5. z kalarepy: ugotować kalarepę wraz z porem i kilkoma cebulkami. Zmiksować z solą, pieprzem i chili, posypać świeżym tymiankiem 
6. chińska: włoszczyzna (ja mam taką suszoną) + dowolne warzywo, które stanowi trzon zupy (zazwyczaj jest to por lub kalafior) + posiekany w paseczki seler+ duuuużo curry, liść laurowy, sól i mielone ziele angielskie. Gotuję to wszystko razem, seler gotowany z dużą ilością curry traci swój charakterystyczny smak i zaczyna nieco udawać makaron
7. dyniowo-brokułowa: na wodzie ugotować zupę z tartej dyni, brokuła pokrojonego w małe kawałki, tartej włoszczyzny i przypraw (majeranek, oregano…)
8. z dyni: na wodzie ugotować dynie (najlepiej Hokkaido!), dwie małe marchewki, doprawić kurkuma, na końcu zmiksować na krem. Podawać z sokiem z cytryny.
9. pomidorowa: w wodzie podgotować pomidory, włoszczyznę, czosnek i cebule ze świeżym oregano, na końcu zmiksować na puree. 
10. zupa z dyni: dynia hokkaido, imbir, marchew, - to wszystko zmielone na puree
11. szpinakowa: składniki (dla 5-6 osób): seler - 400g (średni seler), pietruszka korzeń - 150g (dwie średnie pietruszki), por - 50g (połowa małego pora), czosnek - 25g (około 8 ząbków), cebula - 100g (mała cebula), cytryna - 1 szt., chrzan tarty - 30g, szpinak mrożony - 250g (całe liście), przyprawy (sól ziołowa, pieprz, zioła). Nastawić do gotowania 2 litry wody. Gdy woda zawrze dodajemy oczyszczone i rozdrobnione warzywa: seler, pietruszkę, por, czosnek, cebulę. Gotujemy pod przykryciem. Po około 15 minutach jarzyny są miękkie. Całość miksujemy blenderem, następnie przyprawiamy chrzanem (chrzanu można dodać znacznie więcej jak ktoś lubi), sokiem z cytryny i innymi przyprawami. Po przyprawieniu dodajemy szpinaku i całość doprowadzamy do wrzenia.
12. brokułowa: gotuję wywar z włoszczyzny - potem warzywa kroję (oprócz pora). Odlewam trochę tego wywaru do drugiego garnka i dolewam trochę wody, gotuję rozdrobnionego brokuła (na duży garnek 2 brokuły). Po ugotowaniu brokuł blenduję w wodzie, w której się gotował i dodaję por. Wlewam brokuła do włoszczyzny i i doprawiam troszkę solą, pieprzem i ziołami jakimi lubisz. Chwilę jeszcze pogotować na małym ogniu i zjeść.
13. warzywna: brokuły, korzeń pietruszki, cebula, korzeń selera
14. zupa krem z dyni: dynia, marchew, cebula
15. jarzynowa: cebule, marchew, por 
Pomysły na obiad:
1. gołąbki wegetariańskie robię z z farszem z tego, co mi się nawinie. Np. papryka, cebula, por, seler, pietruszka, kalafior, brokuł lekko podgotowane. Trochę rozdrabniam warzywa, zawijam w sparzone liście kapusty i gotuję na parze. Do tego robię sos pomidorowy z pokrojoną papryką, czosnkiem, ziołami, pieprzem i ostrą papryką.
2. cukinia duszona z koperkiem
3. zmiksowany seler z kalafiorkiem
4. gotowany kalafior w ziołach
5. leczo- cebula, czosnek, papryki, cukinie, pomidory, bazylia i oregano.
6. szpinak z cebulka i czosnkiem.
7. cukinia z grilla
8. pieczone warzywa (kalafior, brokuły, cukinia, cebula, czosnek z przyprawami)
9. cukinię - z patelni teflonowej lub rusztu - skropić cytryną, posypać ziołami, jeżeli konieczne to podlać odrobiną wody, nakryć przykrywką, udusić.
10. Leczo z cukinii. Grubo siekasz cebulę i obsmażasz na sucho na patelni beztłuszczowej, grubo kroisz paprykę (tylko nie zieloną, bo paskudna bo niedojrzała), dorzucasz do cebuli i dalej dusisz. Na sam koniec wrzucasz plastry cukinii - ponieważ jest delikatna i szybko się by rozpadła. Po paru minutach wrzucam dwie albo trzy puszki pomidorów. Jak tylko zabulgocze - leczo jest gotowe. No oczywiście solę i duuużo pieprzę, świeżo zmielonym pieprzem i zielem angielskim.
11. cukinia pokrojona w kostkę, na patelnię posypać to trochę swojska wegetą dodać paprykę słodką i ostrą ;) ja dodaje jjeszcze chilii bo lubie ostre jedzenie ;) i podsmażać... można podlać trochę wodą ;)
12. dynie pokroić na male kawalki ok 2cm grubości posypać solą i do piekarnika na papierze do pieczenia... ja ustawiam temperature 200 i pieke do miękkości czyli jakieś 15min ;) fajna przekąska ;)
13. jesienne kalafiorki z piekarnika: 250 g kalafiora, 2 łyżeczki ostrej papryki, 1 łyżeczka kurkumy, 2 łyżeczki suszonej natki pietruszki, 1 łyżeczka rozmarynu, 1/2 łyżeczki soli ziołowej, odrobiną curry). Kalafior rozdzielamy na małe różyczki i podgotowujemy w osolonej wodzie ok. 6-7 minut (wrzucamy na gotującą się wodę). Do plastikowego pudełka wsypujemy wszystkie przyprawy, podgotowany kalafior odcedzamy i wrzucamy do pudełka, które zamykamy i potrząsamy kilkanaście sekund, aby przyprawy równomiernie się rozprowadziły. Tak przygotowane kawałki rozmieszczamy na blaszce z papierem do pieczenia i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 170 stopni i pieczemy ok. 10 minut po czym kolejne 5 przy włączonym termoobiegu
14. puree z gototowanego korzenia pietruszki lub z selera lub z dyni]
15. zapiekanka z cukinii, pora i słodkiej kolorowej papryki
16. pomidory "smażone" z cebulą, czosnkiem i świeżą bazylią:) do tego sól, dużo pieprzu i chili:)
17. brokuły i kalafior duszone i zgniecione na puree
18. duszona kapusta: na paru łyżkach wody udusić posiekana kapustę stożkowa z kminkiem i ulubionymi ziołami, na końcu zalać pomidorami i dusić dalej.
19. Warzywa z curry: Na suchej patelni podgrzac proszek curry, kiedy zacznie pachniec wrzucic na to marchewke, brokul, kolorowa papryke udusic na patelni z odrobina wody. Można to samo zrobić z mieszanka przypraw garam masala albo z kurkuma.
20. Szpinak duszony z cebulką, pomidorami i czosnkiem.
21. buraczki z cebulką na ciepło: gotuję 3 buraki. Później trę je na tartce. Podgrzewam z pieprzem. Dodaję pokrojoną cebulę i drobno posiekany czosnek. Posypuję koperkiem lub natką pietruszki i gotowe. Dobre są też na zimno, bez podgrzewania.
22. Pieczone buraki: Jak niewielkie buraki to wystarczy 40-50 minut w 190 stopniach.
23. bigos (kapusta, marchew, pietruszka, cebula i ewentualnie pomidory)
24. papryka faszerowana marchwią, cebulą, pietruszką i zalana sosem pomidorowym 
25. leczo z papryki, cebuli, kabaczka/cukinii i pomidorów 
26. gołąbki nadziewane marchwią i selerem naciowym w sosie pomidorowym
27. buraczki faszerowane selerem/pietruszką i cebulą 
Inne:
1. prażone jabłka w słoiczku
2. starte jabłko z cynamonem 
3. jabłko upieczone 
4. jabłko z dynią na ciepło 
5. jabłko podgotowane, zmiksowane i zamrożone
Obiad: zupa ogórkowa; duszona papryka nadziewana jarzynami; surówka z czerwonej kapusty z grejpfrutem; gotowany kalafior, kompot z jabłek (z goździkami, bez cukru).
Obiad: zupa jarzynowa (marchew, seler, por, pietruszka, kapusta biała, cebula, czosnek, bazylia, cząber, só1); surówka z selera z jabłkiem, z dodatkiem wody, soku z cytryny i soli; surówka z kiszonej kapusty z marchwią, jabłkiem i porem.
gaspacho
3 średnie pomidory, ogórek /10cm/, papryka czerwona, ząbek czosnku i mała cebulka /opcjonalnie/ - zmiksowac w blenderze, doprawić pieprzem.
szpinak duszony z pomidorami
na patelni teflonowej ułożyć posiekane świeże liście szpinaku /albo szpinak z brykietów/, na wierzch ułozyć drobno posiekanego pomidora i udusić w sosie własnym. Gdyby pomidor dał za mało soku, dodać łyżkę wody, tak mało jak to konieczne. Doprawić do smaku przeciśniętym przez praskę czosnkiem i pieprzem.
Szpinak dobrze komponuje się z kalafiorem lub brokułem, gotowanymi z wody. Szybko sie przyrządza
ćwikła
5-6 buraczków ugotować w mundurkach na miękko, obrać ze skórek, zetrzeć na tarku na małych dziurkach, dodać słoiczek chrzanu 'Polonaise' /tyle ile konieczne, różnie wychodzi producentowi z ostrością, nie zawsze jest taki sam/, nieco nasion kminku /dodaję takie troche potłuczone w moździerzu/, sól, pieprz, nieco octu lub soku z cytryny do smaku.Wymieszać, odstawić.
Smaczny dodatek 'obiadowy'. W wersji łagodnej można zjadać jako samodzielną sałatkę.
Dobrze reguluje pracę wątroby, ułatwia wypróżnianie /dla tych, co mają problemy z obstrukcjami/
Obiad: zupa kalafiorowa; leczo jarskie; kapusta kiszona z jabłkiem, szczypiorkiem; kompot z dyni z goździkami bez cukru.
Obiad: buraczek faszerowany; surówka z białej kapusty z jabłkiem i przyprawami ziołowymi; surówka z ogórka kiszonego z cebulą; herbata owocowa, sok pomidorowy.
Obiad: zupa kapuśniak; leczo jarskie; surówka z marchwi i jabłka; kompot z jabłek z goździkami.
Obiad: barszcz ukraiński; surówka: sałata pekińska, seler naciowy, jabłko, ogórek kiszony, natka, szczypiorek, papryka; sok z marchwi; kompot jabłkowy.
Obiad: gołąbki jarskie; buraczki na gorąco; surówka: pory z jabłkiem; kompot z jabłek.
Obiad: barszcz ukraiński; surówka z jabłka i porów; surówka z białej kapusty z arbuzem; sok pomidorowy, sok jabłkowy, herbata miętowa.
Obiad: barszcz z kiszonych buraków z czosnkiem; gołąbki jarskie; ogórek kiszony z cebulą; surówka: seler korzeniowy, jabłko, cytryna, z dodatkiem wody; kompot z jabłek.
Obiad: kapuśniak ze świeżej kapusty; kabaczek pokrojony w paski i ugotowany; surówka z marchwi, jabłka, chrzanu, kiełków lucerny, sałata z sokiem z cytryny; sok z jabłek i buraków.
Obiad: kapuśniak ze świeżej kapusty; surówka z czerwonej i żółtej papryki z jabłkiem i ogórkiem kiszonym; pomidor z cebulą; kompot z jabłek; 1/2 grapefruita.
Obiad: zupa ogórkowa; biała kapusta gotowana; surówka z rzepy, jabłka; kompot jabłkowy.
Obiad: barszcz; marchew gotowana; surówka z jabłka z chrzanem; surówka: jabłko, ogórek kiszony, kapusta pekińska, seler naciowy, szczypior, natka, pomidor; herbata z róży.
Obiad: barszcz z kiszonych buraków z czosnkiem; gołąbki jarskie; surówka: pomidor, papryka, ogórek kiszony, jabłko; kompot jabłkowy.
Bigos jarski: Ugotować w małej ilości wody pokrojoną cebulę, dodać pokrojoną kapustę kiszoną lub świeżą i udusić na małym ogniu. Po ok. 20 min. gotowania dodać pokrojone kwaśne jabłka, przecier pomidorowy i przyprawy (majeranek, kminek, czosnek, sól, liść laurowy) i zagotować.
Leczo jarskie: Ugotować w małej ilości wody pokrojoną cebulę, dodać pokrojoną surową paprykę (można też dodać kabaczek), przecier pomidorowy, przyprawy (sól, czosnek, liść laurowy, ziele angielskie, pieprz) i udusić na małym ogniu.
Jarzyny na ciepło: Marchew, seler, pietruszkę, por, cebulę pokroić i ugotować w małej ilości wody, dodać ziele angielskie, liść laurowy, przecier pomidorowy, sól.
Gotowanie jarzyn: najlepszym sposobem jest krótkotrwałe gotowanie jarzyn na parze w specjalnym podwójnym garnku z sitkiem. Można też gotować jarzyny na metalowym durszlaku nad garnkiem z gotującą się wodą. Jarzyny powinny być tylko częściowo ugotowane. Wówczas są smaczniejsze, mają więcej witamin i żywszy kolor, niż gotowane w wodzie. Na parze można gotować kalafior, brokuły, kapustę, marchew, pory, dynię itp.
Zupa jarzynowa gotowana: Pokrojoną włoszczyznę (marchew, seler, pietruszkę, por, cebulę) zalać wrzącą wodą, dodać przyprawy (np. majeranek, lubczyk, bazylię, liść laurowy, ziele angielskie, czosnek, koperek czy natkę pietruszki, sól szarą) i ugotować. Można zupę zmiksować. Aby nadać zupie odpowiedni charakter, dodać pod koniec gotowania pokrojone ogórki kiszone lub kiszone buraki, albo kalafior, kapustę czy przecier pomidorowy.
Zupa jarzynowa surowa: Jest szczególnie zdrowa, gdyż pominięto tu proces gotowania, który niszczy witaminy i enzymy. Do malaksera (blender) wrzucić pokrojoną marchew, seler, cebulę, por, kalafior, dodać przecieru pomidorowego, soli, 1 ząbek czosnku i zalać gorącą wodą z przyprawami np. jarzynką, zmiksować i podać na gorąco do picia.
Gołąbki jarskie: Sparzyć we wrzącej wodzie liście kapusty, wypełnić farszem jarzynowym, zawinąć liście. Gołąbki zalać niedużą ilością wody z przecierem pomidorowym, swojska vegetą i udusić na małym gazie.
Farsz jarzynowy: Ugotować na parze lub w osolonej wodzie jarzyny: marchew, seler, pietruszkę, por, cebulę, przyprawić bazylią, solą, pieprzem, natką pietruszki i zmielić. Farsz jarzynowy można też użyć do faszerowania papryki, kabaczka, cebuli, buraków (wydrążyć ugotowany burak i dodać farsz jarzynowy i zapiec w piekarniku).
Uwaga: do surówek można dodawać zmielony kminek i majeranek, a także przyprawy ziołowe, co ułatwia trawienie i zapobiega wzdęciom.

1 komentarz: